Szkoła Radości Św. Urszuli

24 kwietnia 2013 r.

"Jak pod działaniem promieni słonecznych rozwijają się kwiaty, dojrzewają owoce, tak w duszy pogodnej, słonecznej rozwija się cudny kwiat świętości, a sam uśmiech rozprasza chmury nagromadzone w duszy, przemawia do drugiego człowieka bez słów"

(Św. Urszula Ledóchowska)

W naszej parafii powstała inicjatywa założenia Koła Przyjaciół Św. Urszuli. Mając – tak wspaniałą Patronkę – kobietę, zakonnicę, założycielkę nowego Zgromadzenia, pedagoga, Polkę – Patriotkę i Europejkę oraz przede wszystkim Świętą – postanowiliśmy poznać bardziej Jej osobę, dzieło i pisma, zaczerpnąć trochę życiowych rad z Jej przebogatej duchowości. I dlatego w środę 24 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie tzw. "założycielskie" Koła Przyjaciół.

Było nas na razie 9 osób i pochyliliśmy się – po radosnym zapoznaniu i zawiązaniu wspólnoty – nad sylwetką Św. Urszuli, nad ciekawszymi wydarzeniami z Jej życia, gdzie jasno można zobaczyć, że Matka Ledóchowska była "pionkiem na Bożej szachownicy życia" i w niełatwych wydarzeniach z ufnością wiele razy powtarzała: Jak Bóg chce.

I już na pierwszym spotkaniu, ktoś zaproponował, abyśmy nazywali się: Szkoła Radości Św. Urszuli, co zostało zaakceptowane jednogłośnie.

Spotkania mają odbywać się raz w miesiącu, rozpoczynają się modlitwą – tekstami ułożonymi przez Świętą Urszulę i za Jej wstawiennictwem. Następnie zgłębiamy - na podstawie Jej pism, rad, medytacji – wybrany temat, dzielimy się refleksjami z życia.

I tak np. w maju zapraszamy w II piątek, tj. 10 maja po nabożeństwie majowym do Sali nr 5 w spichlerzu. Pochylimy się nad tym, jak czcimy Maryję i zobaczymy, jak to robiła Patronka naszej parafii.

Może nam pokaże, jak zawierzyć Swoje życie Najlepszej z Matek...

Zapraszamy serdecznie sympatyków i przyjaciół, nowe osoby, chętne, by "podglądać" Świętych, aby zaprzyjaźnić się z nami.

W czerwcu nasze spotkanie będzie w II piątek i pochylimy się nad tematyką, dotyczącą Serca Jezusowego.

W dalszej perspektywie przewidziana jest pielgrzymka do Źródła tj. do Pniew, gdzie jest złożone w Sarkofagu ciało Św. Urszuli.

Szczęść Boże – nieśmy sobie nawzajem uśmiech

s. Małgorzata Serafinko – urszulanka SJK

 

 

10 maja 2013 r.

 

FORMACJA MODLITEWNA -
„SZKOŁA RADOŚCI ŚW. URSZULI”
BOGU –
NA WIECZNĄ CHWAŁĘ!
URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ –
W DARZE!
LUDZIOM –
NA DROGĘ ŻYCIA!
SOBIE –
NA SPEŁNIENIE!

 

św. URSZULA LEDÓCHOWSKA – przewodnik duchowy

s. Małgorzata Serafinko urszulanka SJK – moderator
od maja 2013 r. do czerwca 2020 r.

s. Renata Radosz urszulanka SJK – moderator
od września 2020 r. do czerwca 2022 r.

s. Krystyna Marek urszulanka SJK – moderator
od września 2022 r.

 

Lista dzieci duchowych (aktualizowana 2022 r.)

  1. Czajkowska Urszula
  2. Filipowicz Aleksandra
  3. Filipowicz Stefan
  4. Jeżyna Marianna
  5. Jachorek Anna – odeszła do Pana w IV 2021 r.
  6. Jopa Irena
  7. Kowalik Bernadeta
  8. Motorny Mirosław
  9. Palejczuk Helena
  10. Segit Grażyna - od IX 2023 r.
  11. Semeniuk Anna
  12. Sikora Irena
  13. Zelent - Lipińska Teresa
  14. Zelent - Lipiński Ryszard

 

Zapraszamy do wspólnej modlitwy, poznawania życia i duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej patronki naszej parafii w drugi piątek każdego miesiąca po Mszy św. o godz. 18:00 (oprócz wakacji).

 

Szczęść Boże - nieśmy sobie nawzajem uśmiech

 

 

"Dobiegliśmy" do roku 2023

By uczcić 10-lecie istnienia wspólnoty, za propozycją siostry Krystyny udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej do Wąwolnicy.

W tak wyjątkowym miejscu odbyła się Eucharystia sprawowana przez naszych księży: ks. proboszcza Dariusza i ks. Antoniego. Ksiądz Antoni w homilii zachęcił by na wzór św. Urszuli uczyć się żyć nie tylko dla Boga, ale i dla ludzi bez względu na wyznanie z pogodą ducha i dobrocią. Nie przypadkowo nazwaliśmy się „Szkołą”. Chcemy uczyć się optymizmu w codziennym życiu poprzez naśladowanie Świętej.

Duchowo zaś towarzyszyły nam w jubileuszu obydwie siostry urszulanki, opiekunki z poprzednich lat.

Po Mszy świętej udaliśmy na spotkanie do domu zakonnego sióstr kapucynek NSJ w Mareczkach k. Wąwolnicy. Siostry przyjęły nas życzliwie pokazując nam efekty budowy domu dla dzieci.

Tu wysłuchaliśmy mini koncertu w wykonaniu Pani Tamary, Ukrainki, na instrumencie zwanym bandurą, typowym dla kultury jej ojczyzny. W przerwie Pani Tamara opowiadała nam o sytuacji jej rodziny i znajomych przebywających na terenie walk na Ukrainie.

Przy herbatce i bigosie oraz smakowitych słodyczach przygrywała nam na pianinie Pani Wiktoria - organistka. Śpiewaliśmy i wspominaliśmy mijające lata.

Inspirując się duchowym charyzmatem św. Patronki nie byliśmy obojętni - dołożyliśmy małą „cegiełkę” na dalszą rozbudowę „Domu dla Dzieciaków”.

Na zakończenie modliliśmy się w kaplicy domu sióstr.

Szczęść Boże - nieśmy sobie nawzajem uśmiech

Czytania na dziś Poznaj, do czego powołuje Cię Bóg